Fotky z prírody 2

Autor: Roman Kamas | 7.12.2005 o 21:15 | Karma článku: 9,01 | Prečítané:  2907x

V nedeľu, hneď potom ako som fotil Fotky z prírody 1, som sa presunul k Dunaju a odfotil pár haluzí. Bol krásny deň, možno jeden z posledných, škoda nevyužiť na ďalšie zbližovanie sa s novým foťákom.

Bolo veľmi ostré svetlo, tak som sa rozhodol pre fotenie detailov, teda pre makrofotografiu, kde je dostatok svetla dôležitým faktorom pre celkový výsledok.
Na rozdiel od mojich kvetín, dnes bola situácia iná. Bol som vonku, svetla bolo dosť, tak som to skúsil s teleobjektívom.

Totižto makrofotografia sa robí makroobjektívom, teda objektívom, ktorý ostrí na minimálnu vzdialenosť a sa dajú kvalitne vykresliť detaily.  Fotí sa so širokým objektívom a preto dochádza k perspektívnemu skresleniu, hľbka ostrosti je malá a použitie statívu často nevyhnutné. Okrem toho sa makro nedá fotiť ak je objekt rozhýbaný vetrom a pod.
Ja síce jeden malý statív mám, ale nejaké vetrolamy, odrazové dosky a pod., to už je, podľa mňa pre profíkov.

Ako som už spomenul, ja som sa rozhodol vyskúšať fotenie teleobjektívom, teda nastavením veľkého zoomu, vačšinou maximálneho, teda 432 mm (ekvivalent 35 mm) a vačšinou nastavením minimálnej clony 3,5. V tomto prípade sa človek vyhne nutnosti použiť statív (ak máte stabilizátor obrazu), nevadí až tak ani ten vietor a navyše objekt možete fotiť bez zbytočného pozadia. A aby som nezabudol, nemusíte sa pri tom váľať po zemi. Volá sa to telemakro. Ojbekt sa dá ľahko izolovať od pozadia hĺbou ostrosti a rozdielnou intenzitou osvetlenia, hlavne pri ostrom svetle.

Často som volil tmavé pozadie kvôli farebnému kontrastu a expozíciu som meral bodovo, z hlavného objektu, aby nedošlo k preexponovaniu.

Takže toľko slová a ďalej len fotky. Keďže neviem ako sa tie rastliny volajú, nebudem ich ani komentovať. Teda okrem bodliaka a šípok.

Buhužiaľ, to rozlíšenie max. 500 px na šírku tomu dosť dala zabrať, ale snáď sa to dá prežiť.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

Budem rád ak vyjadríte svoje názory v diskusii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Nejaké nové miliardy pre Erdogana by sa mali nájsť

Ešte jedna hystéria má predpoklady vypáliť aj škaredšie než v 2015.


Už ste čítali?